Samsung Galaxy A3-2016 recenzia

Samsung Galaxy A3-2016 recenzia

Recenzia produktu Samsung Galaxy A3 (2016)

218.00
Samsung Galaxy A3 (2016)
7.88

Výkon

85/10

  Batéria

  94/10

   Konštrukcia

   90/10

    Systém

    90/10

     Cena

     35/10

      Klady tohto produktu

      • - Kvalitná Konštrukcia
      • - Displej
      • - Výdrž batérie
      • - Dobre odladený systém

      Zápory produktu

      • - Cena
      • - Chýbajúca notifikačná dióda

      Do rúk sa mi dostalo zariadenie strednej triedy od Samsungu. Značka Samsung sa v poslednej dobe tak trocha hľadá, hlavne čo sa týka strednej triedy. Po roku sa rozhodli inovovať svoj  model, presnejšie Samsung Galaxy A3. Ten dostal exkluzívnejšie materiály, čo sa v strednej triede tak často nevidí. Ako dopadol testovaný model sa dozviete v dnešnej recenzii.

      Konštrukcia a Displej

      Ako som spomínal vyššie, Samsung sa rozhodol, že si dá na novej A3 záležať a priniesol na prvý pohľad elegantný dizajn z prémiových materiálov. Prednú a zadnú stranu pokrýva ochranné sklo Gorila Glass 4. Boky zariadenia zase lemuje kvalitný hliník.

      Samsung Galaxy A3

      Keby som mal charakterizovať Galaxy A3 pár slovami, poviem že vyzerá ako mladší brat vlajkovej lode Galaxy S6. Rovnaké výzorové črty len tak neprehliadnete. Poďme ale pekne po poriadku.

      Bočné strany lemuje už spomínaný kvalitný hliník. Na ľavej strane nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Pravá neostala prázdna a miesto si tu našlo vypínacie tlačidlo a sloty na micro SD kartu a nano SIM. Mobil sa dá používať aj v režíme DUAL sim, v tom prípade si ale nebudete môcť vložiť pamäťovú kartu, pretože práve druhý slot je univerzálny.

      Vrchná strana ostala čistá a nájdeme tu len jeden z dvojice mikrofónov. Ten druhý sa nachádza na spodnej časti. Okrem neho si tu našiel miesto aj 3,5 mm jack, konektor na nabíjanie (microUSB) a reproduktor.

      Ako som vytkol mnohým smartfónom, aj tu mi vadilo umiestnenie reproduktory na spodnú stranu. Pri držaní smartfónu na šírku som ho často zakrýval. Pri hraní hier alebo sledovaní videa som si preto musel dávať pozor na držanie.

      Zadná strana obsahovala okrem loga Samsungu aj vyčnievajúcu šošovku hlavného fotoaparátu a Led blesk.

      Zariadenia značky Samsung sú dobré známe svojimi kvalitnými displejmi Super Amoled. Ten si našiel cestu aj na Samsung Galaxy A3 a budil veľmi dobrý dojem. Jeho uhlopriečka je 4,7 palca rozlíšenie sa zastavilo na hodnote 720 x 1280 pixelov (HD).

      Výrazné farby, dostačujúce rozlíšenie, kvalitné pozorovacie uhly a perfektná viditeľnosť na priamom slnku. Takto by som hodnotil displej na novom Samsungu Galaxy A3-2016. Po prechode z môjho Lenova ktorý má IPS LCD technológiu to bola výrazná zmena, samozrejme podľa mňa k lepšiemu. Aj fádne fotky totiž vyzerali na sýtych farbách displeja živo.

      K dispozícií bolo aj viacero režimov obrazovky, ktoré ovplyvňovali práve sýtosť farby. Ja som však zariadenie nechal na automatickom režime, ktorý si detegoval čo práve robíte a podľa toho prispôsoboval aj farebnosť displeja.

      Nad displejom so našiel predný fotoaparát, mriežku reproduktora na hovory a dvojicu senzorov. Pod displejom sa nachádzali navigačné tlačidlá v klasickom rozložení. 2 kapacitné a medzi nimi jedno hárdverové.

      Samsung Galaxy A3

      Ako ste si mohli všimnúť, nespomenul som notifikačnú diódu. Tá mi počas používania dosť chýbala. Samsung si na ňu z pre mňa nepochopiteľných dôvodov nenašiel miesto.

      Čo sa týka konštrukcie, zariadenie jasne vynikalo svojim kvalitným spracovaním a prinieslo luxus aj do často nudnej strednej triedy.

      Samsung Galaxy A3 (2016) sa predáva v 4 farebných vyhotoveniach. Čiernej, bielej, zlatej a ružovej.

      Operačný systém a výkon

      Samsung Galaxy A3 2016 beží na Androide Lollipop. Presnejšie sa jedná o poslednú verziu 5.1.1. Očakávať môžme aj aktualizáciu na najnovší Android Marshmallov, presný dátum však ešte nebol stanovený.

      Zariadenia Samsung sú známe svojou často kritizovanou ale aj milovanou nadstavbou Touchwiz. Ta prináša niekoľko zaujímavých zmien v systéme. Jej náročnosť sa ale stala terčom kritiky, pretože zariadenie často spomaľovala. V tomto prípade ale musím Samsung pochváliť. Zariadenie sa im podarilo optimalizovať nad moje očakávania bežalo svižne aj pri viacerých spustených aplikáciach.

      Medzi spomínané vychytávky patrí napríklad inteligentné zapnutie obrazovky. Ak sa pozeráte na displej, nezhasne. Hodilo sa mi to napríklad pri čítaní dlhších článkov.

      Samozrejmosťou je aj možnosť meniť témy systému, ktoré vedia pretvoriť prednastavený dizajn na nepoznanie. Najviac sa mi ale páčil práve základný dizajn, ktorý sa z roka na rok zlepšuje a pomaličky sa približuje k čistejšiemu Androidu.

      Podarené boli aj systémové aplikácie ako galéria alebo správca telefónu, ktoré podľa mňa patria k špičke na trhu.

      O výkon zariadenia sa stará procesor Exynos 7578, ten disponuje štyrmi jadrami s frekvenciou 1,5 GHz. Spoločnosť mu robia grafický akcelerátor Mali-T720MP2 a 1,5 GB operačnej pamäte RAM. V dnešnej dobe sa jedná skôr o parametre z nižšej strednej triedy. No dobrá optimalizácia smartfónu tieto slabšie špecifikácie vynahradila.

      Zahral som si aj niekoľko náročných hier, ktoré zvládla nová A3 bez problémov, čo som priznám sa nečakal.

      Trocha slabší výkon potvrdili aj benchmarky, ktoré umiestnili smartfón na úroveň telefónu ako je napríklad 3 roky stará vlajková loď Samsung Galaxy S4. Musím ale podotknúť, že aj tento výkon bežným užívateľom bohato postačuje.

      Vnútorná pamäť smartfónu je 16 GB. Tá je rozšíriteľná o pamäťovú kartu až do 128 GB. Pre ľudí, ktorý chcejú Samsung Galaxy A3-2016 používať v režime Dual Sim táto možnosť odpadá.

      Fotoaparát, Konektivita a Batéria

      Samsung si pre nás pripravil fotografickú výbavu vo forme prednej kamery ktorá ma rozlíšenie až 5 Mpix a hlavného fotoaparátu s rozlíšením 13 Mpix. Kvalita vysledných fotiek ma taktiež mierne prekvapila. Kvôli kompaktným rozmerom smartfónu som totiž čakal, že sa Samsungu nepodarí vložiť dostatočne kvalitnú optiku. Fotky ale boli nadpriemerné.

      Počas dňa samozrejme robil pekné a ostré fotky. Poradil si aj s vysokou svietivosťou, kedy som sa bal že bude obraz prepálený. S ubúdajúcim svetlom sa kvalita výsledných fotografii trocha zhoršila, no aj tak patrí k nadpriemeru v danej kategórií.

      Samozrejmosťou je aj profesionálny režim, ktorý sa nám dovolí pohrať s nastaveniami. Ďalej tu nájdeme aj režim HDR, panoráma a niekoľko ďalšich, ktoré si môžeme stiahnuť z obchodu Galaxy Apps.

      Čo sa týka pripojiteľnosti zariadenia, Galaxy A3-2016 obsahuje WiFi s podporou protokolu b/g/n. Na rýchlejšie 5GHz siete sa preto nepripojíte. Samozrejmosťou je aj Bluetooth vo verzii 4.1, GPS s podporou A-GPS a Glonass a NFC. Potešila aj LTE konektivita. Trocha ma mrzela len absencia infračerveného portu na ovládanie elektroniky, ktorá si v tejto cenovej kategórií mohla nájsť svoje miesto.

      Pre mnohý užívateľov je dôležitá výdrž batérie, tá ma znova príjemne prekvapila. Po celodennom používaní sa mi nestalo, aby mal smartfón na konci dňa menej ako 30% energie. Keďže patrím k náročným užívateľom a som celý deň pripojený k internetu, mám zapnuté WiFi a na neakú pol hodinu si zahrám aj hry, je tento výsledok perfektný. Postarala sa o to práve trocha slabší procesor, ktorý nedokázal tak rýchlo vybiť batériu. Pre milovníkov čísel prezradím, že kapacita batérie je 2300 mAh.

      Záver

      Samsung to v posledných rokoch v strednej triede nemal ľahké. Zákazníkov sa snažil zaujať už viacerými modelmi, no nedarilo sa mu to tak ako by chceli. Tento rok to vyskúšali s luxusnou strednou triedou. Či sa to Samsungu podarilo sa dozvieme až o niekoľko týždňov alebo mesiacov.

      Zariadenie vynikalo kvalitným spracovaním, výborným displejom, dobre odladenou nadstavbou operačného systému celkom podareným fotoaparátom a aj výdržou batérie. Zamrzela ma len chýbajúca notifikačná dióda.

      DSC_0844

      Ako je ale zvykom tak Luxusná konštrukcia je náznakom luxusnejšej ceny. Tá začína od 265 EUR a určite sa na nižšiu strednú triedu nepodobá. V tejto cenovej kategórií sa nachádza množstvo výkonnejších modelov od konkurencie. Lákadlom však môže byť práve spomínaný prepracovaný dizajn smartfónu. Pre mňa ale bola cena tak trocha sklamaním a dúfal som, že bude o trocha nižšia

      Ak chcete vedieť viac o tomto produkte tak odporúčame si prečítať aj technické parametre a podrobný popis Samsung Galaxy A3 (2016) kde nájdete obsah balenia a ďalšie dôležité informácie.

      Najlepšie ponuky Samsung Galaxy A3 (2016)

      skladom218.00 €DO OBCHODUHej.sk
      DO OBCHODUalza.sk
      DO OBCHODUtpd.sk
      Lukáš Mikulaško

      Súvisiace príspevky
      Komentár ( 1 )
      1. samsung
       9. marca 2016 at 17:33
       Odpovedať

       Výkon

       10

       Batéria

       9.7

       Konštrukcia

       9

       Systém

       10

       Cena

       1

       Je to super mobil za super cenu ja som ho kupil za 160 euro

      Aká je Vaša skúsenosť?

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *