Samsung Galaxy A5-2016 recenzia

Samsung Galaxy A5-2016 recenzia

Recenzia produktu Samsung Galaxy A5 2016 A510F

292.00
Samsung Galaxy A5 2016 A510F
7.7

Výkon

75/10

  Batéria

  90/10

   Konštrukcia

   90/10

    Systém

    80/10

     Cena

     50/10

      Klady tohto produktu

      • - Kvalitná Konštrukcia
      • - Dobre odladený systém
      • - Výdrž batérie
      • - Displej

      Zápory produktu

      • - Cena
      • - Nepresný snímač odtlačkov prstov
      • - Chýbajúce notifikačná dióda

      Značka Samsung je vo svete smartfónov známa vyššou cenou, za ktorú v poslednej dobe začala ponúkať aj luxusné vypracovanie telefónu. Nevyhla sa tomu ani stredná trieda. Po recenzii na Samsung Galaxy A3 2016 prinášame aj pohľad na jej väčšieho brata, Samsung Galaxy A5 2016.

      Konštrukcia

      Samsung Galaxy A3 a A5 (2016) ako by z oka vypadli ich predchodcovi, vlajkovej lodi Samsung Galaxy S6. Telo je vyrobené z kvalitných materiálov, presnejšie kombinácie hliníka a skla. Model A5 prekonal rozmermi svojho menšieho brata (144.8 x 71 x 7.3 mm), no obsahuje aj väčší 5.2 palcový displej. Váha sa zastavila na priemerných 155 gramoch.

      DSC_0819

      Rám smartfónu je lemovaný hliníkom. Ako tradične na bokoch nájdeme tlačidla na ovládanie hlasitosti a zapnutie/vypnutie obrazovky. Hlasitosť si pritom našla miesto na ľavej strane, a vypínanie na pravej. Nestane sa tak, aby ste omylom pri nahmatávaní tlačidiel namiesto stíšenia hudby vypli obrazovku.

      Spodná hrana Samsung Galaxy A5 2016 našla využitie pre 3,5 mm jack, micro USB konektor na nabíjanie a aj reproduktor. Aj v tomto prípade sa mi často stávalo, že pri držaní smartfónu na šírku som rukou zakrýval reproduktor a nič nepočul. Výrobcovia by už mohli nájsť šikovnejšie riešenie pre audio výbavu smartfónu.

      Oproti spodnej hrane je tá vrchná chudobná. Nachádza sa tu len jeden z dvojice mikrofónov, inač je úplne bez tlačidiel. Zamrzela ma len absencia infračerveného portu, ktorý si v tejto cenovej kategórií mohol nájsť miesto.

      Zadnú stranu pokrýva tvrdené sklo Gorilla Glass 4. Aj keď patrí Gorilla Glass k špičke medzi ochrannými sklami, odporúčam zakúpiť ochranné fólie alebo kryt, aby nedošlo k poškodeniu smartfónu.

      Ak sa pozrieme na zadnú stranu smartfónu, pozornosť určite púta vyčnievajúca šošovka fotoaparátu. Vedľa nej sa nachádza prisvetľovacia dióda.

      DSC_0834

      Prednú stranu pokrýva 5,2 palcový displej vyrobený technológiou Super Amoled. Ako je už pri týchto displejoch zvykom, ponúkajú špičkovú kvalitu. Čierna je krásne čiernou, farby sú výrazné a viditeľnosť na priamom slnku je taktiež na vynikajúcej úrovní. FullHD rozlíšenie sa postaralo o jemný obraz.

      Slabinou Amoled displejov je len zobrazenie bielej, ktoré je trocha slabšie ako na LCD displejoch. No aj to sa v posledných rokoch zlepšilo a v porovnaní už nie sú veľké rozdiely.

      Nad displejom sa nachádza mriežka reproduktoru na hovory, predný fotoaparát a snímač na reguláciu jasu. Chýba tu ale oznamovacia dióda, čo je podľa mňa veľká škoda a telefónu to na hodnote určite nepridalo.

      DSC_0846

      Pod displejom nájdeme navigačné tlačidla. Ako je už u Samsungu zvykom, bočné tlačidlá na vyvolanie nedávnych aplikácií a krok späť sú kapacitné. Medzi nimi sa nachádza hardvérové tlačidlo domov, v ktorom je vstavaný aj snímač odtlačkov prstov.

      Vďaka nemu je možné odomknutie zariadenia a dá sa využiť aj pri niektorých aplikáciách, ktoré ho podporujú. Jeho presnosť vo mne ale vyvolávala zmiešané pocity. Určite nepatrí medzi tie najpresnejšie s akými som pracoval. V niektorých prípadoch ma dokonca brzdil a musel som nakoniec smartfón odomknúť ručne, pomocou kódu.

      Celkovo hodnotím konštrukciu Samsung Galaxy A5 2016 kladne. Telefón zaujal svojím prémiovým spracovaním a vynikajúcim displejom.

      Smartfón sa predáva v čiernom, bielom, zlatom a ružovom prevedení.

      Operačný systém a Výkon

      Samsung Galaxy A5 2016 poháňa Android Lollipop. Presnejšie sa jedná o poslednú verziu 5.1.1. Očakávať môžeme aj aktualizáciu na najnovší Android Marshmallov. Trocha ma mrzí použitie staršieho Androidu, keďže Marshmallov je už nejaký mesiac vonku a Samsung mohol Galaxy A5 vybaviť práve touto najnovšou verziou.

      Používateľská nadstavba je totožná s nedávno testovaným modelom Samsung Galaxy A3. Nebudem sa preto opakovať a rozpíšem len klady a zápory nadstavby Touchwiz.

      Ten je známy dosť ráznou grafickou nadstavbou, ktorá mení celkový vzhľad čistého Androidu. Niekomu sa páči, iným nie. Ja osobne mám k tejto nadstavbe skôr neutrálny postoj.

      Páčia sa mi vychytávky ako je vibrovanie zariadenia po zdvihnutí telefónu, ak je nejaká nevybavená notifikácia. Táto funkcia je vítaná, keďže smartfón nemá notifikačnú diódu, ktorá by upozornila na zmeškanú udalosť.

      Medzi spomínané vylepšenia Androidu patrí aj inteligentné zapnutie obrazovky. Ak sa pozeráte na displej, nezhasne. Hodilo sa mi to napríklad pri čítaní dlhších článkov. Túto funkciu mám najradšej, no nájsť ju môžeme len v zariadeniach Samsung.

      Samozrejmosťou je aj možnosť meniť témy systému, ktoré vedia pretvoriť prednastavený dizajn na nepoznanie. Najviac sa mi ale páčil práve základný dizajn, ktorý sa z roka na rok zlepšuje a pomaličky sa približuje k čistejšiemu Androidu.

      O výkon zariadenia sa stará procesor Exynos 7580 Octa. Už z názvu je teda jasné, že sa jedná o 8 jadrový procesor. Všetky bežia na frekvencii 1.6 GHz. O chod náročnejších hier sa stará grafický akcelerátor Mali-T720MP2. Spoločnosť im robí aj 2 GB operačnej pamäte RAM. V tomto smere som čakal vyššie číslo, keďže Touchwiz je známy svojou nenásytnosťou a často spotrebuje väčšinu pamäte.

      Našťastie sa moje obavy nenaplnili. Touchwiz bol v tomto prípade celkom dobre odladený. Aj keď som sa občas stretol s drobnými spomaleniami, no pri smartfónoch strednej triedy od Samsungu to bol stále nadpriemerný počin.

      Zahral som si aj niekoľko náročných hier, ktoré zvládla nová A5 bez problémov.

      Vnútorná pamäť smartfónu je 16 GB. Tá je rozšíriteľná o pamäťovú kartu až do 128 GB. Pre ľudí, ktorý plánujú Samsung Galaxy A5-2016 používať v režime Dual Sim táto možnosť odpadá kvôli univerzálnemu druhému portu, do ktorého môžete vložiť buď micro SD kartu alebo druhú nano SIM kartu.

      Fotoaparát, Konektivita a Batéria

      Samsung si pre nás pripravil fotografickú výbavu vo forme prednej kamery ktorá ma rozlíšenie až 5 Mpix a hlavného fotoaparátu s rozlíšením 13 Mpix. Dá sa povedať, že špecifikácie sú totožné so Samsung Galaxy A3. No aj keď sú čísla rovnaké, pri fotení bola kvalita fotiek oproti Galaxy A3 2016 trocha lepšia, rozdiel bol však len minimálny.

      Počas dňa robil smartfón pekné a ostré fotky. Podanie farieb bolo taktiež na dobrej úrovní. S ubúdajúcim svetlom sa ale kvalita strácala, no stále boli fotografie na prijateľnej úrovní. Pre občasných fotografov preto smartfón odporúčam, no ty náročnejší budú musieť siahnuť po drahších modeloch.

      Čo sa týka pripojiteľnosti zariadenia, Galaxy A5-2016 zase kopíruje svojho menšieho brata Galaxy A3 2016. Výbava obsahuje WiFi s podporou protokolu b/g/n. Na rýchlejšie 5GHz siete sa preto nepripojíte. Ďalej tu nájdeme aj Bluetooth vo verzii 4.1, GPS s podporou A-GPS a Glonass a NFC. Potešila aj LTE konektivita. Trocha ma mrzela len absencia infračerveného portu na ovládanie elektroniky, ktorá si v tejto cenovej kategórií mohla nájsť svoje miesto.

      DSC_0841

      Jedným z dôležitých vlastností je aj výdrž smartfónu na jedno nabitie. V tomto smere Samsung Galaxy A5 2016 exceloval. Počas náročného testovania mal smartfón večer stále okolo 20 % energie. Pre menej náročných zákazníkov to znamená až 2 dni výdrže na jedno nabitie. Kapacita batérie je nadpriemerných 2900 mAh.

      Záver

      Samsung sa pokúsil zaujať zákazníka, hľadajúceho smartfón strednej triedy trocha netradične. Luxusný dizajn sa v týchto vodách vidí len málokedy, preto bolo otázne, ako to ovplyvní cenu. Tá je na úrovní 325 EUR a nepatrí medzi najnižšie vo svojej triede.

      Po doplatení 50 EUR si môžete zakúpiť rovno Samsung Galaxy S6, ktorý je vo všetkom lepší a výkonnejší. Alebo siahnuť po špičkovom smartfóne Honor 7, ktorý taktiež ponúka konštrukciu z kvalitných materiálov a snímač odtlačkov prstov, lepší fotoaparát, výkon a ušetriť až 40 EUR.

      DSC_0848

      Môžem povedať, že tento smartfón mohol byť hitom, keby bol tak o sto Eur lacnejší, takto je ale značne znevýhodnený a pri silnej konkurencii sa mu bude len ťažko presadzovať.

      Ak chcete vedieť viac o tomto produkte tak odporúčame si prečítať aj technické parametre a podrobný popis Samsung Galaxy A5 2016 A510F kde nájdete obsah balenia a ďalšie dôležité informácie.

      Najlepšie ponuky Samsung Galaxy A5 2016 A510F

      skladom292.00 €DO OBCHODUHej.sk
      Lukáš Mikulaško

      Súvisiace príspevky
      Aká je Vaša skúsenosť?

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *