ako-vybrat-chladnicku
Chladnička je prvý spotrebič, ktorý si človek kúpi do svojho nového bytu. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí sa práve chystajú zakúpiť si svoju prvú chladničku, alebo potrebujete vymeniť tú starú, určite Vám naše rady prídu vhod.

Odporúčame Vám, aby ste o vybranom produkte mali čo najviac informácií, pretože investícia do dobrého spotrebiča nie je len tak hocijaká. Keď sa rozhodnete pre tú správnu chladničku, bude Vám slúžiť k maximálnej spokojnosti dlhé roky.

Pretože sa jedná o taký spotrebič, ktorý budete mať neustále v prevádzke, mali by ste zamerať svoju pozornosť jej spotrebe a energetickej triede. Tiež by ste si mali položiť otázku, či ju budete chcieť používať len na chladenie, alebo aj na mrazenie Vašich potravín. Nemali by ste zabúdať ani na to, že pri chladničke sa vo väčšine prípadov jedná o rozmerovo objemnejší spotrebič, ktorý bude treba správne začleniť do Vašej kuchyne

Samostatná, alebo kombinovaná chladnička?

Medzi najvyhľadávanejšie modely v domácnostiach patrí chladnička kombinovaná s mrazničkou. Na výber sú jednodverové, alebo dvojdverové. Vyberte si podľa toho, koľko miesta potrebujete na uskladnenie Vašich potravín. Pri dvojdverových chladničkách máme na výber, či chceme mať mrazničku umiestnenú v hornej, alebo dolnej časti. Ideálny pomer chladničky a mrazničky je 2:1. Jednodverové chladničky bez mraziacich boxov vynikajú veľkým chladiacim priestorom. Využívajú ich skôr v obchodoch na potraviny, alebo v gastronomických prevádzkach, kde majú mrazenie potravín riešené samostatnou mrazničkou.

Vstavaná, alebo obyčajná chladnička?

Pokiaľ chcete svoju novú chladničku zabudovať napr. za dvere, lebo do kuchynskej linky, vyberiete si pravdepodobne tú vstavanú. V prvom rade si zistite rozmery miesta určeného na svoju chladničku. Pokiaľ bojujete s miestom a nemáte presnú predstavu o tom, kam Vašu novú chladničku chcete umiestniť, odporúčame vám výber obyčajnej chladničky, ktorú budete môcť podľa potreby premiestniť na vhodné miesto

Americká chladnička

V prípade, že bývate v rodinnom dome, máte viacpočetnú rodinu, dosť miesta v kuchyni a túžite po veľkom a hlavne užitočnom priestore na uskladnenie Vašich potravín, môžete si vybrať zo sortimentu amerických chladničiek. Ponúkajú možnosť obrovského priestoru na chladenie aj mrazenie potravín. Takéto chladničky dosahujú určitý stupeň extravagancie a uspokoja potreby každého používateľa. Tieto chladničky majú veľký úložný priestor.

Chladiaca a mraziaca časť sú oddelené veľkými dverami so štýlovým výzorom. Medzi ich nevýhody patrí vyššia spotreba, hmotnosť a cena. Niektoré Americké chladničky obsahujú stroj na výrobu ľadu a ľadovej kaše, alebo nápojový automat s filtrom vody. Dávkovače majú umiestnené na prednej strane dverí buď na pravom, alebo na ľavom krídle. Je však nevyhnutné napojenie na prívod vody a výmena filtrov každých 6 mesiacov. V ponuke sú aj také druhy, ktoré dokonca obsahujú aj takzvaný mini bar. Je to miesto pre uloženie Vašich obľúbených potravín a nápojov. Mini bar je Vám k dispozícii bez toho, aby ste museli otvárať hlavné dvere chladničky. Neuniká pri tom vzduch a nedochádza tak k vyššej spotrebe energií.

Kompresory

Kompresor je chladiaci agregát, ktorý zabezpečuje v chladničke obeh chladiacej kvapaliny. Na našom trhu sa vyrábajú chladničky s jedným, alebo s dvoma kompresormi. Chladničky s jedným kompresorom sú síce lacnejšie, ale dvoj kompresorové majú vďaka menšiemu zaťaženiu dlhšiu životnosť. Pokiaľ sa niečo stane s jedným kompresorom, môžete zapnúť núdzový chod, alebo nechať chladničku fungovať len na tom druhom. Obyčajné chladničky majú stále iba jeden kompresor. Pri nich teda na výber nemáte. Rozhodovať sa môžete len pri kombinovaných chladničkách.

Podľa nás sú jednoznačne výhodnejšie chladničky s dvoma kompresormi a to z nasledovných dôvodov:

 • Jednotlivé časti nie sú od seba závislé a tak môžete nastavovať vnútornú teplotu podľa potreby.
 • Pokiaľ potrebujete vyčistiť iba jednu časť, napríklad mrazničku, môžete ju vypnúť samostatne. Chladnička tak môže naďalej vykonávať svoju funkciu.
 • Chladničky s dvoma kompresormi dokážu rýchlo schladiť veľké množstvo jedla.
 • Takýto typ chladničky je celkovo úspornejší.

Spotreba elektrickej energie

Bez chladničky si asi ťažko dokážete predstaviť život. Je to spotrebič, ktorý nájdeme v každej domácnosti. Stará sa o potraviny bez prestávky 24 hodín a poskytuje pohodlie, ktoré však nie je zadarmo. Na chladničku pripadá 10-20% celkovej spotreby energie v domácnosti. Preto sa spotreba chladničky stáva veľmi dôležitým parametrom pri výbere.

Na chladničkách nájdete informačný štítok na ktorom je uvedený jej objem, energetická trieda a jej ročná spotreba elektrickej energie. Chladničky sa zaraďujú do energetickej triedy A+++ až B. Pričom A+++ patrí medzi najšetrnejšiu a najlepšiu.

Ako sme už vyššie spomínali, spotreba chladničky závisí aj od počtu kompresorov. Kombinované chladničky s dvoma kompresormi sú oproti jedno kompresorovým úspornejšie.   Na spotrebu vplýva aj teplota v miestnosti a tiež teplota vo vnútri chladničky. Tá by v chladiacej časti mala dosahovať +5°C a v mraziacej časti –18°C. Nižšia alebo podstatne vyššia teplota chladničku zaťažuje a čerpá pri nej viac energie. Mali by ste si dať pozor aj na priame slnečné, alebo tepelné zdroje, umiestnené v blízkosti Vašej chladničky. Tie totiž tiež ovplyvňujú spotrebu elektrickej energie.

Klimatická trieda

Kvalitné chladničky by si mali udržať správnu vnútornú teplotu, pokiaľ je teplota v ich okolí medzi +10°Caž +43°C. Podľa teploty v miestnosti, kde sa nachádzajú, sa rozdeľujú do klimatických tried ( SN, N, ST, T).

 • Teplota okolia +10°C až +32°C/ SN
 • Teplota okolia +16°C až +32°C/ N
 • Teplota okolia +18°C až +38°C/ ST
 • Teplota okolia +18°C až +43°C/ T

Rozmery a objem chladničky

Šírka klasických chladničiek sa pohybuje v rozmedzí od 60-100cm a vysoké sú od 50-210cm. Väčšina takýchto modelov dosahuje hĺbku 60cm. Pri kupovaní chladničky by ste mali brať do úvahy aj hĺbku pri otvorených dverách. Pokiaľ by ste na to zabudli, mohlo by sa Vám stať, že by Vám nejakým spôsobom v kuchyni zavadzali. Odporúča sa, aby ste mali v priestore rezervu 3-5cm k hĺbke chladničky a 1-2cm po stranách.

V priemere pripadá na jedného člena v domácnosti 50-70litrov objemu chladničky a 20-30litrov objemu mrazničky. Túto skutočnosť sa neoplatí podceňovať, pretože pokiaľ bude vaša chladnička preplnená, nebude vedieť efektívne plniť svoju funkciu. Cirkulácia vzduchu je v tomto prípade dôležitá. Kvôli tomu sa neodporúča ukladať potraviny veľmi natesno. Veľkosť chladničky je potrebné prispôsobiť aj priestoru, ktorý máte pre ňu vyhradený. Treba zvážiť aj to, ako často a aké množstvo potravín nakupujete.

Vnútorný priestor chladničky

Chladiaci a mraziaci priestor chladničky je rozdelený niekoľkými poličkami, vysúvacími priehradkami a inými úložnými priestormi. Klasické chladničky sú vybavené poličkami, jedným, alebo dvoma vysúvacími boxmi, niekoľkými priehradkami vo dverách, držiakom na fľaše a pod. Niektoré typy môžu obsahovať držiaky na maslo a vajcia, či poličku na ukladanie plechoviek. Police sa vyrábajú z rôznych materiálov, ako napríklad z plastu, z drôteného, alebo z tvrdeného skla. Tie z tvrdeného skla patria medzi najobľúbenejšie. Ľahko sa čistia a vyzerajú esteticky. Mriežkové poličky zaisťujú dobré prúdenie vzduchu. Štandardne sa tieto poličky dajú výškovo nastaviť. Priestor mraziacej časti sa líši v závislosti od umiestnenia. V prípade, že sa mraznička nachádza v hornej časti, tak je väčšinou riešená poličkami. Mrazničky, nachádzajúce sa v spodnej časti, majú priestor najčastejšie rozdelený vyberateľnými zásuvkami.

Aby ste mali o obsahu chladničky dobrý prehľad, vyberte si takú, ktorá má kvalitné osvetlenie. Svetlo nemusí vychádzať len z jedného bodu. Môže byť rozmiestnené v rôznych častiach chladničky.

Niektoré modely chladničiek sú vybavené špeciálnym boxom s takzvanou nulovou zónou (Multi Fresh, Bio Fresh, Double Fresh a pod.). Vďaka tomuto boxu zostane vložené ovocie, zelenina, alebo mäso dlhšiu dobu čerstvé. Tento priestor sa vo väčšine spotrebičov nachádza v spodnej časti, kde je nulová teplota a vysoká vlhkosť. Množeniu baktérií a vzniku plesní zabraňujú v tejto zóne špeciálne filtre.

Akumulačná doba a odmrazovanie chladničky

Pri výpadku elektriny je dôležité, aby Vaše potraviny zostali čo najdlhšie v chladnom prostredí. Doba, počas ktorej dokáže chladnička udržať svoju optimálnu vnútornú teplotu, sa nazýva akumulačná. Pohybuje sa od 10 do 74hodín. Pre dosiahnutie čo najdlhšieho času z tejto doby je dôležité, aby ste zbytočne neotvárali dvere chladničky a mrazničky. Akumulačná doba nezávisí od výkonu kompresora, ale od materiálu izolácie spotrebiča. Čím viac hodín akumulačnej doby bude Vaša vybratá chladnička dosahovať, tým to bude pre Vás lepšie.

Veľká časť ponúkaných chladničiek disponuje možnosťou automatického odmrazovania. Táto funkcia môže byť nazvaná ,,No Frost“, alebo ,,Frost Free“. Chladničky obsahujú senzory, ktoré priebežne kontrolujú a zaisťujú rovnomerné prúdenie vzduchu. Tento spôsob znižuje vlhkosť a zabraňuje tvoreniu námrazy. Odmrazovanie funguje na dva spôsoby:

 • Skondenzované kvapky stekajú po zadnej stene chladiacej časti a otvorom vytečú von z chladničky, kde sa vyparia.
 • Spotrebič sa odmrazuje vďaka správnemu prúdeniu vzduchu vo vnútri chladiaceho priestoru.

Pri manuálnom odmrazovaní je potrebné najskôr vypnúť mraziacu časť, potom odstrániť námrazu a vyčistiť vnútorné priestory.

Funkcie chladničky

Moderné chladničky dokážu oveľa viac, ako len chladiť Vaše potraviny. Majú v sebe zabudované rôzne programy. Niektoré ponúkajú možnosť rýchleho schladenia (zmrazenia), zvukovú signalizáciu otvorených dverí, ,,detský zámok“ a pod. Rozhodnutie, či si vyberiete klasický spotrebič so základnými funkciami, alebo chladničku s modernými vylepšeniami, zostáva len na Vás. My sa Vám pokúsime vysvetliť význam niektorých najvyužívanejších programov zabudovaných v dnešných chladničkách.

 • ECO– Tento program nastaví v chladničke optimálnu teplotu 5°C a v mrazničke –18°C.
 • Coolmatic/ Super Freezing/ Turbo Cold/ Super Cooling– Takáto funkcia umožňuje rýchle dosiahnutie zvolenej teploty (rýchle schladenie/ zmrazenie čerstvo vložených potravín).
 • Antibakteriálna úprava– špeciálna úprava vnútornej časti spotrebiča vrstvou, ktorá obsahuje molekuly striebra. Táto vrstva zabraňuje tvorbe a množeniu baktérií.
 • Varovný signál– Akustická, alebo optická signalizácia v prípade náhle zvýšenej teploty v chladničke.
 • Party– Táto funkcia je takzvaný časovač, ktorý zvukovou signalizáciou upozorní, že vložené nápoje sa schladili na optimálnu teplotu.
 • Dovolenka– Použitím tohto programu nastavíte vnútornú teplotu chladničky na 15°C. Takáto teplota zaručí, že sa v chladničke nebudú tvoriť baktérie a pachy počas doby, kým si budete užívať dovolenku mimo Vášho domova.

Výzor chladničky

Vzhľad chladničky by mal byť v súlade s ostatnými spotrebičmi vo Vašej kuchyni. Na výber máte z niekoľkých rôznych farieb a dizajnov. Výrobcovia na našom trhu ponúkajú chladničky napr. klasické biele, nerezové, inoxové, ale aj v rôznych farebných variáciách. Rozdiel medzi nerezovými chladničkami a chladničkami inoxovej farby spočíva vo viditeľnosti zanechaných odtlačkov prstov. Na inoxových nie sú odtlačky viditeľné. Rozmýšľali ste už nad chladničkou béžovej, hnedej,či čiernej farby? Vedeli ste, že existuje aj biela s vylepšeným povrchom, ktorá je prispôsobená na písanie odkazov a ich následné zmazanie bez zanechania stôp? Návrhári dizajnu moderných chladničiek sa snažia klásť dôraz na skryté technické súčasti. Zaobľujú hrany, aby tak zjemnili celkový vzhľad spotrebiča.

Tip: Predtým, ako si do svojej domácnosti zakúpite chladničku, mali by ste si zistiť informácie o dostupnosti autorizovaných servisov. Záručná doba spotrebičov je zákonom stanovená na 2roky. Niektorí predajcovia umožňujú za poplatok (niektorí aj zadarmo) predĺženie tejto doby. Pokiaľ sa rozhodnete využiť túto možnosť, musíte si preštudovať všetky podmienky, ktoré musíte ako spotrebiteľ splniť. Po uplynutí záručnej doby sa pri poruche Vášho spotrebiča musíte obrátiť na spomínaný servis.

Veríme, že sme Vám našim článkom poskytli dostatočné informácie, ktoré Vám budú užitočné pri výbere správnej chladničky do Vašej domácnosti.

 

3.00 avg. rating (67% score) - 2 votes
Aká je Vaša skúsenosť?