ako-vybrat-umyvacku-riadu
Prestalo Vás baviť ručné umývanie riadu a ľutujete čas strávený nad umývacím dresom? Umývačka riadu by Vám mohla byť osožnou pomocníčkou v domácnosti, ktorá Vám usporí čas a peniaze za energiu aj za vodu. Navyše Vás ušetrí od námahy a bolesti chrbta. Investovať do nej sa Vám iste vyplatí. My Vám radi poskytneme základné informácie a poradíme Vám, čo by ste si mali všímať pri jej výbere. Na začiatok by bolo dobré, keby ste si položili tieto otázky:

  • Koľko členov má Vaša domácnosť?
  • Kam chcete svoju umývačku umiestniť?
  • Aké funkcie by mala obsahovať?

Na našom trhu sa vyskytuje široká ponuka týchto spotrebičov. Pred zakúpením by ste si mali nazbierať dostatočné množstvo informácií, aby ste o nich mali potrebný prehľad.

Umývačka riadu pracuje na princípe, že vložený riad najprv umyje, potom ho opláchne a nakoniec usuší. Tlakom vody z rotujúcich ostrekovačov sa odstráni usadená nečistota z naložených nádob a riadov. Zohriata voda je hnaná čerpadlom, cirkuluje a priebežne sa filtruje. Vďaka umývacím prostriedkom (tabletám, alebo prášku) je účinok umývania silnejší. Pri použití leštidla nezostanú na riadoch stopy po kvapkách. Sušenie prebieha na základe naakumulovaného tepla, alebo pomocou zahrievacích telies spoločne s ventilátorom. Do umývačky by ste nemali vkladať predmety z dreva, z hliníka, z brúseného, ani zo zdobeného skla. Klasické umývačky by mali zvládnuť šesť programov:

  • Namáčanie riadu
  • Umývanie riadu
  • Bežný režim
  • Úsporný režim
  • Intenzívny režim
  • Rýchly režim

Týchto šesť programov by malo byť postačujúcich k Vašej spokojnosti. V prípade, že si chcete zaobstarať umývačku s viacerými funkciami, budete si musieť troška priplatiť.

Umiestnenie umývačky riadu

Skôr ako si zaobstaráte tento spotrebič, mali by ste si premyslieť, či máte pre neho pripravené dostatočné miesto. Pokiaľ tak nie je, odporúčame Vám jeho kúpu odložiť na neskôr, napr. po plánovanej rekonštrukcii kuchynskej linky. Umývačka riadu totiž má svoje rozmery. Pokiaľ Vaša kuchyňa nedisponuje nadbytočným priestorom, mali by ste sa rozhodnúť pre zabudovanú umývačku. Najlepšie urobíte, pokiaľ ju umiestnite v blízkosti umývacieho dresu. Nebudete tak mať problém pri napájaní na vodu a odpad.

Výrobcovia Vám ponúkajú na výber niekoľko variant umývačiek. Môžete sa rozhodnúť pre zabudovateľnú, stolovú, alebo pre voľne stojacu.

Zabudovateľné umývačky riadu patria v domácnostiach medzi najobľúbenejšie, keďže sa dajú pekne skryť za dvierka kuchynskej linky. Z linky je vidieť iba ich ovládací panel na dvierkach. V prípade integrovanej umývačky riadu je aj tento panel ukrytý v hrane dvierok. Vidieť sa dá len pri ich otvorení.

Voľne stojace umývačky riadu si môžete zaobstarať aj do zariadenej kuchyne, kde nie je priestor pre dodatočné zabudovanie tohto spotrebiča. Aj tu je nutné umiestniť ju blízko k rozvodu vody. Vyrábajú sa aj podstavné umývačky. Viditeľná je iba ich predná časť. Umývačka žiadnym spôsobom nenarúša pracovnú dosku. Stačí, keď odstránite horný kryt a vsuniete ju pod pracovnú dosku kuchynskej linky.

Umývačka riadu by mala ladiť s dizajnom celej Vašej kuchyne. Jej farebné prevedenie by malo byť v súlade s ostatnými spotrebičmi, ktoré sa v miestnosti nachádzajú.

Stolové umývačky riadu sú vhodné hlavne na použitie do kancelárií a firemných kuchyniek. Tieto umývačky sa používajú iba sporadicky pre umytie zopár pohárov, šálok od kávy a tanierikov zašpinených od desiaty, či olovrantu.

Objem umývačky riadu

Umývačky riadu sa vyrábajú v šírke 45cm a 60cm. Líšia sa iba objemom riadu, ktoré sú schopné prijať na jeden umývací cyklus. Tento parameter bude pre Vás pri výbere istotne dôležitý. Odpovedzte si teda na otázku: ,, Koľko špinavého riadu sa u Vás denne nazbiera?“ Zašpiníte iba pár pohárov, alebo sa Vám pri varení nazbiera kopec hrncov a nádob? Podľa toho sa potom rozhodnite pri výbere správneho objemu. Menšia umývačka v šírke 45cm je vhodná pre malé domácnosti, kde žijú dve osoby. V priemere dokáže takáto umývačka prijať 8 setov riadu. Štvorčlenná rodina potrebuje umývačku s vnútornou kapacitou na 10-12 setov riadu. Je lepšie zakúpiť si umývačku väčších rozmerov, ako ju zapínať na dva krát. Úzke umývačky štandardne unesú 8-9 setov riadu. Kým klasická umývačka so šírkou 60cm umyje 12-14 setov riadu. Jeden set riadu sa pritom rozumie ako hlboký tanier+ plytký tanier+ malý tanier+ šálka+ tanierik pod šálku+ lyžica+ vidlička+ nožík+ kávová lyžička. Do sady nie sú započítané hrnce a iné nádoby, ktoré zaberajú veľa miesta. Mali by ste však rátať s tým, že dva veľké hrnce Vám zaberú asi tak polovicu spodného koša umývačky. Riad by sa v umývačke nemal veľmi prekrývať.

Rozdelenie umývačiek podľa rozmerov:

Š x H x V: 60 x 60 x 85cm- umývačka je schopná prijať 12-14 setov riadu

Š x H x V: 45 x 60 x 85cm- umývačka dokáže prijať 8-9 setov riadu

Š x H x V: 55 x 45 x 45cm- (stolová) umývačka prijme 4 sady riadu.

Rozdelenie vnútorného priestoru

Štandardne je vnútorný priestor umývačky riadu riešený hornou a dolnou časťou. Tento priestor obsahuje koše špecifikované podľa toho, na aký druh riadu sú určené. Najlepšie riešenie ponúkajú také umývačky, ktoré umožňujú, aby ste si vnútorný priestor usporiadali podľa svojich potrieb. Členenie košov by malo zodpovedať intenzite varenia. Pokiaľ varíte veľa a umývačku chcete používať na umývanie hrncov, nepotrebujete mať veľmi rozčlenené miesta. V prípade, že potrebujete umývať hlavne poháre, šálky a taniere, či menšie kúsky riadu, bude pre Vás vhodnejší spotrebič s viacerými členenými košmi, aby ste využili čo najviac miesta. Tiež by nemal chýbať košík na príbory.

Spotreba elektrickej energie a vody

Optimálna spotreba takéhoto spotrebiča je:

Spotreba vody: 10-13litrov

Spotreba elektrickej energie:0,8kWh-1,2kWh

V žiadnom prípade Vám neodporúčame zaobstarať umývačku riadu, ktorá má spotrebu vody 20litrov, alebo spotrebuje 1,6kWh elektrickej energie.

Ak porovnáme spotrebu umývačky riadu so spotrebou pri ručnom umývaní riadu, kde pretečie zhruba 40litrov vody, zistíme, že umývačka umyje v rovnakom množstve vody 3krát viac riadu.

Keď chcete ušetriť náklady spojené s prevádzkou umývačky, môžete ju pripojiť na zdroj teplej vody.

Pripojením umývačky riadu na teplú vodu, ktorá dosahuje 60°C, ušetríte vyše 50% elektrickej energie. Je však dôležité zobrať do úvahy zdroj teplej vody, aby ste si prevoz vody zbytočne nepredražili.

Účinnosť umytia– je hodnota nadobudnutá porovnaním umytého riadu pri využití plnej kapacity umývačky s teplotou vody 60°C. Účinnosť je tiež rozdelená do tried od A-G, kde A patrí k najlepšej.

Účinnosť sušenia- je hodnota získaná porovnaním vysušeného riadu pri využití plnej kapacity umývačky. Určuje sa podľa počtu kvapiek vody, ktorá zostala na riade. Boduje sa na základe výsledkov po viacerých meraniach.

Moderné umývačky riadu sú vybavené veľkým počtom senzorov, ktoré svojou inteligenciou zaručujú čo najnižšiu spotrebu vody aj energie. Doba a kvalita umývania samozrejme zostáva zachovaná.

Bezpečnosť

Bezpečnostné systémy ( Aqua stop, Aqua kontrol, Aqua alarm, Water stop a pod.) sú veľmi dôležitou súčasťou moderných umývačiek riadu. Tieto systémy zaručujú vnútornú aj vonkajšiu ochranu spotrebiča. Pracujú na základe zastavenia prívodu vody do umývačky a prípadnom zadržaní vytekajúcej vody. Zabraňujú tak akémukoľvek úniku vody z prívodnej hadice. Vďaka týmto možnostiam môžete umývačku pokojne zapnúť, aj keď sa práve chystáte preč z domu. Prípadná porucha Vám bude oznámená varovným signálom- Aqua controll alarm.

Detská poistka je určená na ochranu umývačky a jej procesu umývania pred prestavením programu alebo jeho spusteniu. Umožňuje mechanické, alebo automatické uzamknutie ovládacieho panela na dverách umývačky. Ponúka tiež možnosť zamknutia samostatných dverí, zaistenie prístupu k zásobníku a tiež do vnútra umývačky, ktoré môže byť na konci umývacieho cyklu ešte veľmi horúce.

Programy, funkcie, teploty umývačiek riadu

Všetky umývačky riadu sú vybavené základnými funkciami na umývanie. Programy majú rozdelené podľa teploty používanej vody a zamerania. Štandardne sú to programy na namáčanie a umývanie riadu, program intenzívneho čistenia, auto program atď. Inteligentnejšie modely disponujú systémami, ktoré Vám ušetria čas aj starosti. Ponúkajú možnosti ako napríklad: Senzorlogic/ Fuzzy logic, Automatic, Šiesty zmysel, detský zámok, zvukovú alebo svetelnú signalizáciu konca umývania a pod. Niektoré typy umývačiek umožňujú odloženie začiatku umývania s tzv. časovou predvoľbou. Môžete si tak čas umývania posunúť až o 24hodín a nastaviť si umývanie napríklad na noc, kedy sú lacnejšie tarify za elektrinu. Medzi praktické funkcie môžeme zaradiť aj možnosť umývania len v jednom koši ( Multizone), extra rýchle umývanie, Eko, tichý režim na noc a pod…

Užitočné programy a ich charakteristika:

Fuzzy logic- Pri takomto zvolenom programe stačí, pokiaľ stlačíte štart a o nič viac sa nemusíte starať. Umývačka s pomocou senzorov analyzuje množstvo riadu, ktoré obsahuje a následne zvolí optimálnu teplotu a množstvo vody, ktorú je potrebné použiť na umývanie a oplach. Celý priebeh monitorujú systémy. Tie zabezpečujú optimálnu prevádzku z hľadiska efektivity, úspory nákladov a času.

Anti- bacteria- Funkcia zabezpečí odstránenie 99,9% baktérií.

Odložený štart- Program umožňuje automatické zapnutie umývačky v dobe, keď Vám to najviac vyhovuje.

Nočný režim- Vhodný je pre chod umývačky vo večerných a nočných hodinách. Zabezpečuje zníženie hluku počas umývania.

Polovičná náplň- Je to program určený na umývanie malého množstva riadu. Nemusíte čakať, kým sa priestor vo Vašej umývačke zaplní. Úspora času, vody a energie dosahuje približne 20%.

Samočistenie- zabezpečuje čistotu interiéru spotrebiča. Ušetrí Vás okrem práce aj nepríjemného zápachu, ktorý sa môže šíriť, pokiaľ Vaša umývačka riadu nie je správne udržovaná.

Šetrné umývanie skla- zaručí, že sa sklo pri čistení nerozbije.

Intenzívne umývanie- odporúčame použiť pri veľmi znečistených hrncoch a nádobách.

Regulácia dĺžky umývacieho cyklu- senzory vo vnútri spotrebiča zistia, či je voda počas umývania ešte čistá, alebo je už zakalená. Pokiaľ je voda čistá, nechajú umývačku pokračovať v umývaní. V opačnom prípade proces umývania ukončia.

Multizone- zaistí umývanie riadu len v jednom z dvoch košov.

Prostriedky na umývanie riadu

Ak chcete riad vyberať z umývačky perfektne umytý, mali by ste sa zamyslieť nad výberom čistiacich prostriedkov na čistenie riadu a údržbu spotrebiča. Výrobcovia Vám dajú na výber zo širokej škály rôznych leštidiel, solí, gélov, kombinovaných kapsúl 2v1, 3v1, 4v1, ktoré dokonca obsahujú prostriedok na regeneráciu skla. Prostriedky na umývanie riadu by mali z riadu uvoľniť všetky nečistoty. Oplatí sa aj v tomto smere investovať do kvalitných prípravkov či už na samotné umývanie, alebo pre doplňujúcu starostlivosť a údržbu. Treba brať do úvahy aj to, že nie každá umývačka dokáže prijať a využiť všetky druhy kapsúl, napr. 4v1.

Pri používaní prášku, alebo kapsúl je dôležité, aby ste zásobili Vašu umývačku soľou a leštidlom. Soľ pomáha pri boji proti vodnému kameňu. Bez tej sa nezaobíde žiadna umývačka. Leštidlo zaistí, rýchlejšie stečenie vody z Vašich riadov. Na nádobách nebudú zostávať škvrny z jej zaschnutia. Naopak, bude sa pekne lesknúť. Kontrola soli a leštidla je väčšinou sledovaná signalizačnou kontrolkou na ovládacom panely.

Zásobník pracieho prostriedku, prášku, leštidla alebo tabliet sa nachádza vo dverách spotrebiča. Pri niektorých umývačkách je dávkovanie riadené elektronicky. Umývací prostriedok sa tak dopĺňa len v prípade nutnosti. Zásobník na soľ býva spravidla umiestnený na spodku umývačky.

Hlučnosť umývačky

Pokiaľ máte umývačku riadu umiestnenú v kuchyni oddelenej od Vašej obývačky, tak pre Vás tento parameter nebude obzvlášť dôležitý. Zamerať by ste sa naň mali v prípade, že máte kuchyňu a obývačku spojenú. Hlasná umývačka by Vás mohla rušiť pri odpočinku, alebo pri sledovaní televízie. Hlasitosť moderných umývačiek sa pohybuje pod 50dB. Kvalitnejšie modely dosahujú úroveň 42dB. V tichom prostredí je tento rozdiel naozaj počuť.

Tip: Predtým, ako si do svojej domácnosti zakúpite chladničku, mali by ste si zistiť informácie o dostupnosti autorizovaných servisov. Záručná doba spotrebičov je zákonom stanovená na 2roky. Niektorí predajcovia umožňujú za poplatok (niektorí aj zadarmo) predĺženie tejto doby. Pokiaľ sa rozhodnete využiť túto možnosť, musíte si preštudovať všetky podmienky, ktoré musíte ako spotrebiteľ splniť. Po uplynutí záručnej doby sa pri poruche Vášho spotrebiča musíte obrátiť na spomínaný servis.

Veríme, že sme Vám našim článkom poskytli dostatočné informácie, ktoré Vám budú užitočné pri výbere správnej chladničky do Vašej domácnosti.

5.00 avg. rating (91% score) - 1 vote
Aká je Vaša skúsenosť?