ako-vybrat-tabletTablet je v dnešnej dobe používaný takmer tak často ako notebook. Jeho výberu je preto nutné venovať dostatok pozornosti, aby sme neprehliahli žiadne detaily, ktoré by sme neskôr mohli ľutovať.

Stručný sprievodca pri výbere tabletu

 • Rozhodnúť sa na aké účely plánujete tablet využívať, aby ste vedeli, aké špecifikácie máte hľadať.
 • Vybrať si počet jadier procesoru a zároveň aj veľkosť RAM. Na jednoduché účely postačuje 1-jadrový procesor a menšia veľkosť RAM. Na komplikovanejšie účely sa oplatí viacjadrový procesor a RAM 1-2GB.
 • Pre využívanie tabletu aj ako GPS, je výhodnejšie mať tablet so slotom na SIM kartu, aby ste ho mohli využívať aj tam, kde nie je internetový signál.
 • HDMI umožňuje prepojenie s TV
 • Pre kompatibilitu s notebook je vhodné vyberať rovnaký operačný systém zariadení (Windows-Windows, iOS-iOS,…)
 • Ukladací priestor – najvhodnejší je aspoň 16GB, i keď je možnosť rozšírenia pomocou microSD karty
 • Pre hranie hier je vhodná NFC funkcia
 • Kamera – na niektorých tabletoch absentuje zadná, je iba predná

Medzi najzákladnejšie parametre, ktoré sledujeme, je  veľkosť displeja. Najpredávanejšie tablety dosahujú veľkosť 7“-10“. No v skutočnosti existujú tablety od 5 do 14“.

Najčastejšie sa využívajú a predávajú tie 7-10“, ktoré možno najčastejšie zakúpiť v rôznych kamenných obchodoch či internetových predajniach. Je preto dôležité zvážiť všetky okolnosti, pre a proti.

 • Na aké účely chcem tablet používať
 • Ako často chcem tablet používať
 • Grafika, veľkosť displeja a rozlíšenie

Na aké účely chcete tablet používať

Surfovanie na internete a relaxovanie a bežné používanie

Na tieto účely je postačujúci tablet s nižším výkonom bez zadnej kamery alebo s kamerou s malým rozlíšením. V tomto prípade často využívajú tablety s veľkosťou 7“, nižším grafickým rozlíšením a rovnako aj nižšou cenovou reláciou. V takomto prípade sa najčastejšie využíva OS Android. Postačujúce na tieto účely sú 1-procesorové tablety.

Ak chcete mať svoj notebook kompatibilný s notebookom, zvoľte tablet s OS Windows. V prípade ak ste majiteľom notebooku značky Apple, kompatibilný je OS IOS teda tablet značky Apple je iPad.

Ak sa rozhodnete s tabletom vycestovať na miesta, kde nie je wifi pripojenie, je výhodné mať na tablete slot na sim kartu, aby mohlo byť využívané GSM. Takého jednoduchšie tablety poslúžia aj na sledovanie filmov.

Hranie rôznych hier

Hry na tablete

Hry na tablete

Pre hranie rôznych hier na tablete je vhodné, aby bolo rozlíšenie kvalitnejšie. V takomto prípade  aj tablet s väčším displejom, aby sa hry hrali jednoduchšie. Tu sa však už pohybujeme vo vyššej cenovej relácii tabletov. Tablety v tomto prípade sú výkonnejšie, displej má vyššie rozlíšenie, operačný systém a procesor je prispôsobený hraniu hier, aby tablet počas hry nesekal, ale hru umožnil hrať neprerušovane s kvalitným obrazom či zvukom. Ako sme už spomínali, hranie hier potrebuje aj väčšiu batériu, pričom ale musíme rátať s tým, že tablet bude častejšie nabíjaný, keďže bude často používaný. V tomto prípade je najvhodnejší tablet s funkciou NFC, ktorá vám spáruje tablet hneď s hernými slúchadlami. Tak isto je vhodné sledovať pamäť tabletu, ideálna je 16-32GB pre tieto účely. Pre hranie rôznych hier na tablete je potrebná aj kvalitná grafická karta, ktorá je schopná umožniť hranie hier bez sekania alebo vypínania. Pomocou nej sa generuje obraz na displeji, zároveň však umožňuje aj prehrávanie videa. Ide o nadstavbovú prácu, ktorú donedávna vykonával procesor, no keďže neustále vznikajú nové a zložitejšie hry, musela jeho prácu a funkciu prebrať grafická karta.

Kancelárske účely

Tabulky na tablete

Tabulky na tablete

V dnešnej dobe sa už tablety využívajú aj na kancelárske účely. V niektorých prípadoch nahrádzajú notebooky, umožňujú odpovedať na maily či potvrdzovať objednávky. Ich prenášanie je jednoduchšie ako je to pri notebookoch. V takýchto prípadoch je vhodný USB port, aby mohol byť ovládaný aj externý disk. Tiež nie je na škodu HDMI, pre pripojenie k televízoru či obrazovke. Často sa k nim dokupujú aj bluetooth klávesnice pre lepšie písanie. Ak potrebujete na tieto účely tablet s nejakými zložitejšími aplikáciami a dômyselným textovým editor, je potrebné alebo odporúčame siahnuť po tabletoch s lepším rozlíšením displeja a 2GB RAM.

Parametre tabletov ktoré si treba všímať

Procesor

Procesoru sa hovorí aj srdce tabletu. Riadi všetko, s čím tablet pracuje. Pre väčší výkon je lepší viacprocesorový tablet, ktorý dokáže komunikovať a vykonávať viac vecí naraz. Na trhu sa nachádzajú procesory od 1-jadrových po 8-jadrové. Tie 1-jadrové procesory sú vhodné pre tablety, ktoré sa využívajú iba na hranie jednoduchých hier alebo surfovanie po internete. Na kancelárske účely sú už vhodné tie komplikovanejšie, aspoň 2-jadrové procesory. Čo sa týka herných tabletov alebo tabletov využívaných na marketing, reklamu alebo komplikované aplikácie, tak už hovoríme o tých najvyšších počtoch jadier procesorov.

Rozlíšenie obrazovky

Pixely na tablete

Pixely na tablete

O rozlíšení hovoríme v pixeloch. Čím je väčší počet pixelov tabletu alebo monitora, tým je väčšie a zároveň aj lepšie rozlíšenie. Displej pri tabletoch môže byť matný alebo lesklý. Využitie matného je výhodnejšie pri jeho používaní na slnečnom svetle, kedy sa lesklý displej odráža a je ťažšie čitateľný. Pri tabletoch rozoznávame 3 typy rozlíšenia displeja:

 1. UHD – obraz pomeru 16:9 a rozlíšením 3840 x 2160 pixelov
 2. HD – pomer strán obrazu je spravidla 16:9 a rozlíšením 1280 x 720. Táto podoba má teda 720 riadkov.
 3. FULL HD – pomer strán obrazu je zväčša16:9 a rozlíšenie 1920 x 1080. Hovoríme teda o riadkovaní 1080.

Existuje však ešte množstvo iných možností rozlíšenia, ktoré sa radia do podskupín k týmto trom hlavným skupinám.

Pamäť

Môžeme nájsť rôzne tablety, čo sa týka pamäti, od 1GB. Toto je výhodné pri rôznych činnostiach, keď máme spustených viacero aplikácií. Najčastejšie sú predávané tablety 8-32GB. Ich pamäť sa dá rozšíriť pomocou pamäťovej karty, čoho dôsledkom je väčšie pamäť, väčšie úložisko pre aplikácie. Existuje však Operačná pamäť, ktorá je dočasným úložiskom dát, RAM. V prípade RAM sa najčastejšie vyrábajú tablety s pamäťou 1GB.

Operačný systém

Softvér zastupuje operačný systém. Rovnako ako pri notebookoch alebo telefónoch poznáme 3 typy operačných systémov :

 1. Android – najčastejšie vidíme tento operačný systém v rôznych tabletoch či smartfónoch.
 2. iOS – je produktom firmy Apple, kompatibilný je však iba s produktmi a OS firmy Apple.
 3. Windows – ide o najrozšírenejší OS firmy Microsoft, najčastejšie ho môžeme vidieť v notebookoch.

Operačné systemý na tabletoch

Konektory a káble

Existuje množstvo konektorov, ktoré je vhodné používať pri rôznych činnostiach, ktoré vykonávame pomocou tabletu, napr:

Vstup na mikro USB a slot na mikro SD

Vstup na mikro USB a slot na mikro SD

Micro USB – tablet väčšinou cez Micro USB nabíjame, avšak je možné ho pomocou neho prepojiť aj s externým diskom.

 micro HDMI – pomocou neho je možné prepojiť tablet a televízor

 Lightning

 SD slot – pamäťové médium

 MicroSD slot – doň možno vložiť pamäťovú kartu pre zväčšenie úložiska

 3G/4G – otvor na SIM kartu

  ďalej pripojenia : WIFI, NFC, Bluetooth, WiDi, Infraport.

 

4.25 avg. rating (84% score) - 4 votes
Komentáre ( 2 )
 1. Pavol Orzságh
  20. januára 2017 at 14:18
  Odpovedať

  Na jednoduché účely postačuje 1-jadrový procesor a menšia veľkosť RAM.

  táto veta na začiatku článku je úplne nevhodná. 1 – jadrový v roku 2017 ??? zamyslel sa vôbec autor článku alebo len ctrl + c?

  Inak článok ujde ale dodám že ak niekto kúpi v tejto dobe tablet z 1 GB ram koleduje si o problémy.

 2. Peter vlcek
  28. mája 2017 at 11:39
  Odpovedať

  Mám tablet ZNF LG490.Odkedy som si nainštaloval hru real racing 3,tak mi pri hrani hier tablet samovolne VYPÍNA. Môžte mi poradiť čo robiť? Tuto hru hrám rád nechcem ju vymazať. Ďakujem.

Aká je Vaša skúsenosť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *