ako-vybrat-mobil

Mobil je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou života človeka. Nie len súkromného, ale aj pracovného života. Na trhu je obrovské množstvo značiek a typov, a práve z tohto dôvodu je veľmi ťažké vybrať ten najvhodnejší. Je nutné si uvedomiť, v akej cenovej relácii sa chceme pohybovať, koľko chceme do mobilu zainvestovať. Najčastejšie kupované a zároveň aj predávané telefóny sú smartfóny s dotykovým displejom.

Preto sa treba rozhodnúť, či preferujete mobil s dotykovým displejom alebo s klávesnicou. Pri výbere je následne vhodné zohľadniť veľkosť displeja a množstvo funkcií. Či naozaj sme schopní všetko využiť. Novodobým trendom je meniť svoje zariadenie zhruba každé 2 roky. Nejedná sa o nejaký rozmar, ale o fakt, že technika neustále napreduje.

Stručný sprievodca pri výbere mobilu

 • Podstatné je určenie na čo budeme používať mobil, aby sme vedeli, na aké špecifikácie sa zamerať.
 • Väčšina telefónov je na trhu s dotykovým displejom, ktorý je ľahko ovládateľný, avšak veľkosti displeja sú rozdielne.
 • Ak chcete mobil používať aj ako fotoaparát, je lepšie vybrať si telefón s lepším fotoaparátom, v ponuke sú od 5Mpx do 21Mpx.
 • Pre internetovanie je dobré vyberať mobily s väčším displejom
 • Pre hranie hier je ideálny viacjadrový procesor. Dnes už nie sú výnimkou 8-jadrové procesory v mobiloch.
 • Vhodné a dôležité je sledovať výdrž batérie
 • Pre bežcov je výhodné ak sa dá spárovať s prístrojmi na meranie tepu
 • IP mobily sú odolnejšie voči vonkajším podmienkam
 • Vnútorná pamäť by mala byť aspoň 16GB, pomocou microSD karty je však rozšíriteľná

Väčšina smartfónov je privádzaná na trh s dotykovým displejom, ktorého ovládanie je veľmi jednoduché. Ak plánujete smartfón využívať na internet, sledovanie filmov, je výhodnejšie siahať po smartfónoch s väčšou uhlopriečkou pre lepšiu viditeľnosť. Pre využívanie mobilu na fotografovanie je výhodnejšie vyberať si smartfóny s viac Mpx. Dbať treba aj na výdrž batérie, ktorá je v rôznych prípadoch rôzna. Práve z tohto dôvodu je potrebné sledovať veľkosť batérie, aby sme si mohli odhadnúť veľkosť batérie.

 

Dôležité parametre pri výbere mobilného telefónu

Displej mobilu

Displej mobilu

Displej

Veľkosť displeja a rozlíšenie je jedným z najdôležitejších a základných parametrov smartfónu. Čo sa týka veľkosti displeja, najčastejšiea takým priemerom je 4“ smartfón. Čím je totiž uhlopriečka širšia, rozlíšenie by už malo dosiahnuť parametre HD. Dôvod je ten, aby sa zachovala ostrosť obrazu. Ďalej poznáme rôzne veľkosti displeja, ktoré majú rôzna rozmery.

Kamera (predná a zadná)

Kamera na smartfóne slúži na fotografovanie alebo natáčanie. Zadná kamera smartfónov prechádza neustálymi zlepšovaniami a vynovením. Na telefónoch môžeme vidieť kamery od 5Mpx až po 21Mpx, teda niektoré smartfóny fotia kvalitnejšie a lepšie ako fotoaparáty. Výrobcovia sa teda snažia vyhovieť užívateľom a nalákať ich na kvalitné fotografie z telefónu. Predný fotoaparát, slúžiaci ako webkamera je tak isto používateľný ako fotoaparát, na fotenie tzv.selfie fotie. Pravdou však je, že predná kamera má menšie rozlíšenie ako je to v prípade zadnej kamery, zhruba cca 2Mpx, v niektorých prípadoch dosahujú rozlíšenie až 8Mpx.

Operačný systém

ide o softvér, ktorý má za úlohu udržiavať správne fungovanie smartfónu. Operačný systém taktiež spracováva úlohy zadané užívateľom. Podobne ako pri tabletoch, aj tu existujú 3 operačné systémy ( ďalej len OS).

 • Android – ide o najčastejšie využívaný OS v mobiloch. Najviac značiek sa rozhodlo práve do svojich telefónov využívať tento OS. Pomocou GooglePlay je možné sťahovať rôzne aplikácie či hry zadarmo alebo za poplatok. Android neustále vytvára novšie a novšie verzie a vďaka aktualizácii aktuálnej je možné sťahovať a zároveň aj spúšťať nové aplikácie.
 • iOS – je produktom Apple a nachádza sa iba v telefónoch, notebookoch a tabletoch tejto značky. Kompatibilný je iba s produktom s OS iOS, čo je zároveň jeho nevýhodou, ak takýto produkt nevlastníte. Ak áno, máte veľkú výhodu a môžete ho používať s kľudom. Aplikácie je možné získavať pomocou Apple Store.
 • Windows – Taktiež má niekoľko verzii, ide o produkt značky Microsoft. Je obľúbený najmä čo sa týka notebookov, no dnes sa tento operačný systém využíva aj v tabletoch či smartfónoch. Aplikácie možno získať cez Microsoft Marketplace.

Spoločnosť Samsung vyvinula nový OS, ktorý ešte nie je natoľko využívaný a nazýva sa Samsung Bada– je podobný androidu a na získavanie aplikácií sa využíva Samsung Apps.

Procesor

taktiež ako pri tabletoch, aj tu môžeme povedať, že procesor je srdce smartfónu. Procesor spracúva príkazy, poznáme jednojadrové alebo viac. Viacjadrové procesory sú schopné zvládať viac akcií naraz. V smartfónoch dnes môžeme nájsť 1 až 8-jadrové procesory. Viac jadier predpovedá väčšiu výkonnosť smartfónu.

Pamäť telefónu

Micro SD slot

Micro SD slot

Pri pamäti telefónu rozlišujeme operačnú pamäť a a úložný priestor. Pamäť telefónu, RAM, je dobré, aby bola aspoň 1GB, aby telefón zvládal všetky aplikácie a úkony. RAM zapisuje do pamäte údaje, ale zároveň z nej aj číta. Čo sa týka úložného priestoru, tá sa dá v telefóne zväčšiť pomocou microSD karty, ktorá slúži na zväčšenie úložiska. Vďaka micro SD je možné údaje prenášať z telefónu do telefónu alebo do tabletu či notebooku , tam, kde je to potrebné.

 

Pre náročných užívateľov je vhodné sa rozhodnúť, na aké účely chce smartfón používať.

 • Ak by mal byť smartfón vystavený nárazom, je vhodné vybrať mobil, ktorý je nárazuvzdorný alebo aspoň odolnejší voči nárazom.
 • Manažérske mobilné telefóny sú telefóny pre manažérov s veľkým displejom, aby mohli prostredníctvom nich nie len telefonovať, ale zároveň aj odosielať e-maily a vybavovať objednávky.
 • Mobil ako fotoaparát – mnoho ľudí dnes využíva fotoaparát nie len na telefonovanie, ale aj na fotografovanie. Ako sme už spomínali, toto je jeden z dôvodov, prečo dnes výrobcovia vytvárajú a prinášajú na trh smartfóny s výborným rozlíšením, až do 21Mpx.
 • Mobil so základnými funkciami – možno sa vám to nezdá, ale dnes už medzi základné funkcie mobilného telefónu radíme aj internet. Áno je to tak, pretože je dnes málo užívateľov, ktorí nevyužívajú svoj mobil na internet. Medzi základné funkcie však radíme telefonovanie, Wifi, Bluetooth, internet, odosielanie sms či e-mailov,…

 

2.50 avg. rating (53% score) - 8 votes
Komentár ( 1 )
 1. SILVA
  17. mája 2017 at 22:51
  Odpovedať

  určite pamat telefónu, lebo tá je HNEĎ PLNÁ PRI AKTÍVNOM POUŽÍVANÍ. POTEŠILI MA NAVÝŠENÍM PAMATE U HUAWEI p9 LITE 2017. cELKOVO MÁ VEĽMI DOBRÝ POMER CENA/VÝKON.

Aká je Vaša skúsenosť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *