ako-vybrat-telkuTelevízor je súčasťou života každého človeka. Či už s ním človek deň začína, končí alebo pri ňom trávi väčšinu dňa. Ako si teda vybrať ten správny?

Čo si všímať pri výbere?

 • Veľkosť uhlopriečky
 • Rozlíšenie displeja
 • Typ displeja
 • Prijímač TV signálu
 • 3D
 • Pripojenie

Veľkosť uhlopriečky je vhodné riešiť na základe vzdialenosti pohovky od televízora. V prípade, že nemáte dostatočný priestor medzi pohovkou a televízorom, je zbytočné, aby ste si zakúpili televízor s veľkou uhlopriečkou. Ak máte vzdialenosť veľkú, môžete uvažovať nad televízorom s veľkou uhlopriečkou. Dôležité je aj rozlíšenie displeja. Rozoznávame HD, FULL HD a UHD rozlíšenie. Dôležitá je tiež konektivita, pripojenie. Väčšina nových televízorov je pripojiteľná na internet pomocou Wifi siete. Viacero výrobcov ponúka dokonca 3D televízory, ktoré umožňujú človeku zažívať a sledovať 3D filmy v pohodlí domova. Pred samotnou kúpu odporúčame prečítať si recenzie televízorov na recenzných stránkach alebo diskusiách.

Základné parametre televízorov

Veľkosť uhlopriečky

Ako sme už spomínali, s veľkosťou uhlopriečky úzko súvisí so vzdialenosťou pohovky a televízora. Rozmery uhlopriečky sa udávajú v palcoch. 1 palec predstavujr dĺžku 2,54cm. Poznáme rôzne televízory s obrazovkou od 7 palcov až po 105 palcov, tento televízor je však dosť nepraktický.

Prijímače TV signálu

Dnes už nie je potrebné pre TV príjem vlastniť Set-Top Box, pretože je zabudovaný v TV. Pri výbere TV je potrebné dbať aj na to, aký typ signálu je dostupný v našom bydlisku.

 • IPTV – vysielanie sa šíri najmä optickými sieťami a prijíma sa pomocou internetu. Tento typ si však vyžaduje mesačné poplatky.
 • DVB-T/T2- vysielanie je prijímané za pomoci televíznej antény. Pri tomto type je potrebné vlastniť set-top box alebo televízor s dekodérom. Nevýhodou však je, že nie je na našom území množstvo kanálov v HD kvalite.
 • DVB-C/C2 – je potrebné mať prípojku optickej alebo metalickej siete. Je možné jedným káblom prijímať televízny, telefónny a internetový signál.

Rozlíšenie

Rozlíšenie sa určuje v bodoch, v skutočnosti ide o počet bodov na obrazovke. Zvyšovaním čísla sa zvyšuje rozlíšenie televízora. Za štandardné rozlíšenie televízora sa v súčasnosti považuje HD. Najčastejšie rozlíšenia, ktoré môžeme vidieť pri televízoroch sú :

 • SD – standard definition – ide o vysielanie s rozlíšením 720×576 a pomerom strán 4:3. Pri televízoroch s formátom 16:9 už môže nastať problém. Kompatibilita je ideálna pri 4:3. Zvuk sa prenáša ako mono alebo stereo.
 • UHD – UltraHighDefinition – Vysielanie s rozlíšením 3840×2160 pixelom a pomerom strán 16:9. Ak hovoríme o UHD, je potrebné, aby prenos signálu (zvuku a obrazu) bol dostatočne kvalitný. Aby sme mohli sledovať UHD, je potrebný aj UHD prijímač.
 • Full HD – FullHighDefinition – Ide o vysielanie s rozlíšením 1920×1080 pixelov a pomerom strán 16:9. Čiže hovoríme o kompatibilite s prijímačom s obrazom 16:9.
 • HD – HighDefinition – ide o vysielanie s rozlíšením 1280×720 a pomerom strán 16:9. Náročnosť na prenos signálu je vyššia ako pri SD rozlíšení. Zvuk je prenášateľný vo forme 5.1.

Technológia zobrazenia

 • LCD, LED – svetelný zdroj môžu byť letky, ktoré môžu byť umiestnené buď na okraji alebo v pozadí panelu.
 • OLED – panel tvoria organické elektroluminisenčné diódy. Sú tenké a flexibilné. Ide o kvalitné no zároveň drahé televízory s dlhou životnosťou.
 • Zakrivené OLED – ide o novú kategóriu s vizuálnymi výhodami. Nemôžme hovoriť tak celkom o rozlíšení. Ide o zaoblenú obrazovku, je pozorovateľná z každého uhla.

3D technológia

V dnešnej dobe sa už množstvo televízorov vyrába predáva vo formáte 3D. Ide o technológiu, ktorá umožňuje človeku sledovať aj tretí rozmer. Ide o viacero spôsobov, ako možno sledovať tretí rozmer vo vlastnej obývačke :

 • Aktívna 3D technológia – pri tejto technológií je potrebné používať 3D okuliare. Okuliare je potrebné dobíjať či meniť batérie. Pracujú synchrónne s TV. 3D obraz je vo FullHD kvalite.
 • Pasívna 3D technológia – sú potrebné okuliare s polarizačnými filtrami. Nevýhodou je, že musíte sedieť takmer oproti televízoru, aby ste dosiahli kvalitný 3D obraz. Táto technológia je prevzatá z 3D kín.
 • 3D bez použitia okuliarov – potrebný je v tomto prípade klasický LCD displej. No potrebná je aj špeciálna vrstva fólie. Obraz je možné prispôsobiť až naraz pre 9 ľudí. Výhodou je najmä vysoké rozlíšenie.

Funkcie a možnosti

 • EPG – ide o elektronického sprievodcu, ktorý sa zobrazí na obrazovke a ponúka informácie o vysielaní.
 • Timeshift – ide o nahrávanie obrazu do pamäte. Uložený a nahratý program sa dá prehrať aj zrýchliť.
 • Obraz v obraze – umožňuje sledovať viac vecí naraz. Napr. ak pozeráte správy a pri tom chcete v rohu sledovať zápas.
 • Režim futbal – pre lepší zážitok z pozerania futbalových prenosov aj športových prenosov.

Pripojenia a ďalšie funkcie

Wifi, NFC, Bluetooth, WiDi (prenos obrazu)

5.00 avg. rating (94% score) - 2 votes
Komentáre ( 3 )
 1. Milan Tulenko
  8. februára 2017 at 17:44
  Odpovedať

  Pri VÝBERE televízora okrem iných parametrov si treba VŠIMNÚŤ aj to, či vybraný Televízor DOKÁŽE spracovať H.265 RESPEKTÍVE HEVC obrazový DIGITAL kodek,pretože prechodom vysielania na 4K,5K ROZLÍŠENIE z VYSOKÝM DÁTOVÝM tokom sa bez kodeku HEVC jednoducho nezaobídeme. JEDNÉHO KRÁSNEHO dňa prejde vysielanie zo staršieho MPEG-4 OBRAZOVÉHO kodeku na kodek H.265 HEVC. Čo to bude znamenať pre diváka? Jednoducho keď bude mať STARŠÍ televízor, KTORÝ nepodporuje kodek HEVC,UVIDÍ iba čiernu obrazovku z doprovodným zvukom. TAKÝTO televízor môže iba zahodiť,lebo neexistuje žiadna MOŽNÁ ÚPRAVA. Preto ak kupujete nový televízor tak myslite aj na BUDÚCNOSŤ.

 2. mARTINA vESELá
  24. marca 2017 at 10:17
  Odpovedať

  ZA SEBA MôžEM POVEDAť: SOM RADA žE EXISTUJú čLáNKY , KTORé POMôžU AJ LAIKOM PRI VýBERE TELEVíZORA. výBER JE V DNEšNEJ DOBE OBROVSKý A pOVEDZME SI,VäčšINA Z náS NEMá čAS číTAT DOPODROBNA VšETKY INFORMáCIE. KAžDý VYžADUJE OD TELEVíZORA NIEčO INé A TO SI MUSíTE DOBRE PREMYSLIEť.tIETO čLáNKY váM V TOM LEN POMôžU

 3. Snehurka
  8. augusta 2017 at 13:14
  Odpovedať

  perfektný článok 🙂 Vďaka … ja sa zamýšľam nad 43 palcovým SMART Televízorom orava Lt-1094 LED D110B. Má Full HD rozlíšenie s frekvenciou 400 Hz. Na internet sa možno pripojiť buď cez klasický LAN konektor alebo WiFi Ready. Páčia sa mi Audio In, 1000 stránkový teletext, možnosť uložiť si 1000 predvolieb, LAN pripojenie, Internetový prehliadač, 1x SCART, WiFi Ready, vstup pre PC VGA, PC audio vstup, CI+ slot, SPDIF (optical), AV vstup, 1x USB, 3x HDMI, hotelový mód a PVR ready. Do bežnej domácnosti je myslím že super a navyše možné ovládanie smartfónom nie je na škodu

Aká je Vaša skúsenosť?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *